Gjilani në kualifikimet për Europa League

Gjilani ka bërë historinë. Për herë të parë do të luaj në Evropë, në kualifikimet për Europa League, ngase në ndeshjen vendimtare ka mundur Flamurtarin me rezultat 0:1.

Keita Razak ka qenë njeriu i ndeshjes, ai që e kishte shpëtuar Gjilanin edhe në ndeshjen kundër Ballkanit.

Në një ndeshje të dominuar tërësisht nga Gjilani, në pjesëlojën e parë kuq e bardhët i kanë patur disa raste të mira shënimi, por pa mundur të shënojnë.

Goli i vetëm është arritur në minutën 73, kur pas një harkimi të Plakut, topi erdhi deri te Razak, i cili bukur e ndali topin dhe me gjuajtje të furishme në këndin e portierit shënoi për rezultatin 0:1.

Flamurtarit iu përkeqësuan punët në minutën 85, kur Stullqaku u ndëshkua me kartonin e dytë të verdhë dhe u desh që të largohet nga loja.

Edhe pas shtatë minutave shtesë rezultati nuk ndryshoi dhe me plot meritë Gjilani shënoi fitore, kurse Flamurtari u largua nga Superliga e Kosovës.