ARSIMI, LAJME

Gjilani me kampus të shkollave të mesme

I pari i gjilanasve është ndarë tejet i kënaqur që tashmë po përfundon faza e parë e investimeve, duke thënë se ambienti ka ndryshuar qind për qind.

Read More...

Sportet me dorë

Lajm i mirë për KV Drita

Një lajm i mirë për KV Drita vjen nga Bullgaria nga ekipi Marica Pllovdiv, ekip me të cilin gjilanaset do të përballen që në xhiron e parë në Ligën e Kampioneve.

Read More...

Gjilan

Pajisja me leje ndërtimi më e mirë se rrënimi

Komuna e  Gjilanit nuk e ka qëllim parësor rrënimin e objekteve, por pajisjen me leje të të gjithë atyre që mëtojnë të ndërtojnë.

Read More...

Futboll

Shukri Sylejmani dhe Selami Osmani nderohen me mirënjohje

Shukri Sylejmani dhe Selami Osmani, në Gjilan njihen si dy donatorë të mëdhenj të veprimtarive të ndryshme, por në veçanti në opinionin kosovar ata njihen si dy donatorët më të mëdhenj, njëri i KF Gjilani dhe tjetri i KF Drita.

Read More...

Ekonomi

Ekonomia e Gjilanit, as me Agimin nuk po “agon”!

Në deklaratën e fundit të drejtorit të zhvillimit ekonomik të komunës, risi e vetme ishte tkurrja e listës së premtimeve nga tre mujori i kaluar, thuhet në reagimin e PDK-së.

Read More...

Ekonomi

Të hyra rekorde nga tatimi në pronë

Është arritur që katër muaj pa përfunduar viti 2016 të realizohet planifikimi sa i përket të hyrave nga Tatimi në Pronë, ka thënë drejtori i Drejtorisë për Buxhet dhe Financa, Zijadin Maliqi.

Read More...

Futboll

Ëndrra e livadheve të Malishevës bëhet realitet në Helsiniki

Futbollistët kosovarë që dikur luanin nëpër livadhe nuk u mposhtën e pasardhsit e tyre pikërisht këtë fillimjavë do të zhvillojnë ndeshjen e parë kualifikuese për Kampionatin Botëror, e cila po cilësohet ndeshje historike.

Read More...

ARSIMI, LAJME

Shkollat të gatshme për t’i pritur nxënësit

Arsimi vazhdon të mbetet prioriteti i parë i qeverisjes, në mënyrë që nxënësve t’u krijohen mundësi më të mira për edukim sa më cilësor, ka thënë Lutfi Haziri, kryetar i Gjilanit.

Read More...

OPINION

KF Bashkimi klub futbolli që frymonte shqip

Shkruan Jakup Berisha, ish-futbollist

Read More...

SPORTI

Hasan Bunjaku nderohet për gazetari sportive

Në kujtesë të lexuesëve kanë mbetur sidomos shkrimet nga sporti në gazetën e përditshme “Rilindja”.

Read More...