Bujqësi

Sivjet u mbollën 3000 hektarë grurë

Ramiz Ramadani, drejtor për Bujqësi, ka thënë se këtë vit kanë qenë të mbjellë 3.000 hektarë me grurë, 100 me elb dhe 130 të tjerë me tërshërë. Rendimenti mesatar i grurit ka qenë rreth 4900 kilogramë për hektarë, që vlerësohet i kënaqshëm.

Read More...

Gjilan

Ambasada turke 240 pako me mish të kurbanit


Kryetari i Komunës së Gjilait, Lutfi Haziri, ka marrë pjesë sot në takimin e organizuar nga kryetari i Bashkësisë Islame në Gjilan, Naim Aliu, me ambasadoren e Turqisë në Kosovë, Kivilcim Kiliç.

Qëllimi i takimit ka qenë urimi për festën e Kurban Bajramit, derisa me këtë rast janë shpërndarë 240 pako ndihma me mish të kurbanit si donacion prej Amabasadës turke.

Kryetari Haziri theksoi bashkëpunimin e mirë dhe miqësor të komunës së Gjilanit me Ambasadën e Turqisë në Kosovë,  duke e lutur Zotin që të vazhdojnë me aktivitete për të mirën e  dy popujve.

Ndërkaq, nga ana e saj, ambasadorja Kiliç ka thënë se lidhjet e Turqisë me Kosovën dhe Gjilanin në veçanti, janë më shumë se vëllazërore dhe familjare, duke u zotuar se bashkëpunimi do të vazhdoj të intesntifikohet edhe më shumë.

Read More...

LAJME

Fetije Ramadani ia dha kombit Agimin, e ky ia dha kombit të tij lirinë

Mijëra njerëz nga e mbarë Kosova kanë marrë pjesë sot në varrimin e nënës së Heroit të kombit Agim Ramadani, Fetije Ramadani, në fshatin Zhegër të Gjilanit, në mesin e të cilëve kryetari Lutfi Haziri, sikurse edhe përfaqësues të institucioneve qendrore e lokale.

Read More...

LAJME, Sportet me dorë

Arben Bislimi, kampioni në dy sporte të ndryshme

Read More...

OPINION

Edhe “Budallenjtë” e dinë mirë që “Politika e kontrollon Prokurorinë”

Read More...

Libri

Enver Gjerqeku ishte poet lirik i trajtave dhe formave sonetike

Në 18-vjetorin vdekjes së Enver Gjerqekut, poet

Read More...

Futboll

Rikthehet në udhëheqësi të FC Drita

Read More...

Gjilan

Haziri i dërgon telegram ngushëllimi familjes Ramadani

Fetije Ramadani e edukoi Agimin në frymën kombëtare

Read More...

Gjilan

Pajaziti uron Bashkesinë Islame dhe qytetarët e besimit islam

 

Me rastin e festës së Kurban Bajramit, Kryetari i deges së PDK në Gjilan, Zenun Pajaziti, me bashkëpunëtorë, vizitoi sot kreun e Bashkesisë Islame në Gjilan.

Read More...

Gjilan

Haziri viziton Bashkësinë Islame për t’ua uruar Kurban Bajramin

Me rastin e festës së Kurban Bajramit, kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, i shoqëruar nga bashkëpunëtorët, ka vizituar sot Bashkësinë Islame në Gjilan, ku është pritur nga kryetari, Naim Aliu dhe kryesia e BI-së.

Read More...