Futboll

Talentët shqiptar të akademive të futbollit holandez

Se femijte shqipetar ne diaspore,jane te dhanun pas lojes se futbollit,dita dites po deshmohet shum e me shume.
Kjo foto e bere ne nje turnir te madhe ne qytetin holandes Gorinchem ku keta te rinje shkelqyen duke u stolisur me titullin e kampionit.
Ekipi me emrin Kosova,perbehej nga futbollist te rinje shqipetar qe vijne nga akademit e njohura si;Feynoord,NAC,Groningen,Dordrecht etj,por per shkaqe objektive munguan edhe disa talent te tjere qe jane pjese e ketij ekipi.
Large vendlindjes,por kudo qe jane,flamurin kane ne duar,atedhedashurine ne zemer,dhe kjo eshte deshmia me e mire se nuk duhet ti frigohemi se ardhmes.
Sukseset jasht vendlindjes,kane dyfish vleren dhe peshen me te madhe,por edhe gezimi dhe krenarija eshte me e madhe,aq me teper kur keta te rinje jane ne binare drejte nje kariere te shkelqyeshme prej futbollisti.
Le te jete ky vetem fillimi i njohtimeve per sukseset e ketyre te rinjeve,futbollist te akademive neper klube me renome holandeze,por qe enderr kan perfaqesuesen e vendelindjes se tyre Kosoven.

 

You Might Also Like