Futboll

Vdiq legjenda e futbollit Diego Armando Maradona

Ka lindur më 30 tetor të vitit 1960 në Lanus të Buenos Aires. Ishte djali i vetëm i një familje të varfër. Ishte vëllai i katër motrave.

U rrit profesionalisht në Argjentinë tek Argentina Juniors dhe më pas bëri kalimin tek Boca Juniors, aty ku tifozët e shihnin si ‘Zot’.

Më pas në vitin e largët 1982 Maradona kaloi tek Barcelona, Napoli, Sevilla dhe për t’u rikthyer më pas për ta mbyllur karrierën sërish tek ekipi i zemrës, Boca Juniors.

Gjithashtu ai shkëlqeu në arenën ndërkombëtare me Argjentinën, të cilën e ka drejtuar edhe si trajner.

Ai ka fituar gjithçka, Kupën e Botës me Argjentinën, 3 Copa Amerika, UEFA League, Serie A, Kupa e Italisë, Kampion i Argjentinës, Kupa e mbretit, Kupa e Ligës së Spanjës, dhe shumë çmime tjera.

You Might Also Like