Viti

Gjilani kryeqendër e mikroregjionit

Në kuadër të bashkëpunimit të mikroregjionit Evropian të Komunave të lindjes së Kosovës dhe komunave fqinje nga Kosova Lindore dhe komunave tjera të kësaj pjese, sot kryetari i Komunës së Gjilanit Lutfi Haziri, ka pritur në një takim pune kryetarin e Preshevës Shqipërim Arifi dhe kryetarin e Bujqnocit Shaip Kamberi, me të cilët kanë koordinuar aktivitetet për të ardhmen dhe funksionalizimin e partneriteteve.

Read More...

Futboll

Një maqedonas në Dritë

Klubi i Futbollit Drita nga Gjilani ka angazhuar edhe një lojtar të ri, kësaj radhe nga jashtë. Martin Blazhevski është përforcimi më i ri për mesfushën e Dritës. Ky lojtar 24- vjecar ka një përvojë të madhe, ngase më herët ka luajtur për ekipet maqedonase Rabotniqki, Matalurg, Vardar dhe Teteks dhe ka qenë pjesë e U-17, U-19, U-21 e Maqedonisë.

Read More...

Gjilan

Përurohen sheshi e pllaka në Shillovë

Solemnisht është përuruar sheshi në qendër të fshatit Shillovë e Muhaxherëve, si dhe është bërë sbulimi i pllakës përkujtimore në kujtim të shpërnguljes së madhe të shqiptarëve nga Sanxhaku i Nishit, respektivisht nga fshati Pllanë dhe Mehanë, në vitin 1878 gjatë sundimit të Perandorisë Osmane.

Read More...

Futboll

Drita po përgatitet në Ohër

Futbollistët e Dritës nga Gjilani po i zhvillojnë përgatitjet në Ohër të Maqedonisë. Ekipi bardh e kaltër nga Gjilani, që mbijetesën e siguroi vetëm pas ndeshjes së barazhit në ballfaqim me Flamurtarin, sivjet është riorganizuar dhe ka synim që të luaj rol me rëndësi në kampionat. Futbollistët po punojnë nën urdhërat e kryetrajnerit Sedat Pajaziti dhe ndihmësit të tij Afrim Shahini.

Në një njoftim nga faqja zyrtare e klubit thuhet se ekspedita e Dritës po qëndron në Hotelin „Belvedere“, kurse shumë shpejt pritet që ekipi të zhvillojë edhe ndeshje miqësore, me qëllim që sa më i përgatitur ta pres kampionatin.

 

Read More...

Gjilan, OPINION

Demarkacioni me Malin e Zi

Defektet, Dilemat, Faktet, Perfundimet.

Shkruan: Ismajl Kurteshi

Read More...

KULTURA, Muzikë

Shaqa i dorëzon tirqit në muze

Valltari i njohur i anës së Karadakut, Shaqir Rrustemi ia ka dhuruar muzeut të Gjilanit tirqit e tij, me të cilët është prezantuar për 44 vjet me radhë nëpër festivale kombëtare e ndërkombëtare.

Read More...

Futboll

Berat Ahmeti përforcimi më i ri i Gjilanit

Berat Ahmeti është përforcimi më i ri i Gjilanit. Klubi kuq e bardh ka arritur marrëvrshje me këtë futbollist të njohur, i cili deri para ardhjes në Gjilan kishte luajtur në kampionatin shqiptar, në Vllazni të Shkodrës.

Ky futbollist karrierën e kishte nisur në Prishtinë e ma pas kishte kaluar në kampionatin hungarez në ekipin Ujpest e më pas mesfushori ka kaluar në kampionatin shqiptar. Në KF Gjilani ai do ta gjej edhe vëllain e tij Azem Ahmeti.

 

Read More...

KULTURA, LAJME

Bukuritë e natyrës që ofron Gjilani

Kalaja në fshatin Pogragjë dhe lumi Llapusha që rrjedh skaj saj, tumat ilire në fshatin Llashticë, Shpella e Resulës dhe ajo e Bresalcit, Liqeni i Përlepnicës apo edhe Guri i Shpuem që gjendet shumë afër tij, por edhe ujërat minerale në fshatrat Nasalë e Miresh, hane e mullinj janë vetëm disa nga bukuritë e Gjilanit.

Read More...

Futboll

Gjilani e Shkupi luajnë pa gola

Read More...

KULTURA

“I sëmurë” pas eksponateve e ato i dhuron falas

Eksponati nuk ka vlerë nëse rri i mbyllur, nëse atë nuk e sheh askush, andaj ato duhet dhuruar aty ku secili vizitorë ka mundësinë t’i shoh, thotë gjilanasi Abdylfetah Limani, që ka dhuruar rreth 40 eksponate.

Read More...