Futboll

Gjilanasit përballen me mitrovicasit

Dy ekipet nga Gjilani, Drita dhe Gjilani që në xhiron e parë të Superligës së Kosovës në Futboll do të përballen me ekipet mitrovicase Trepça dhe Trepça ’89.

Read More...

Teatër

Një jetë e tërë në teatër

Dikur nuk e kishim problemin financiar, por kishim probleme ideologjike. Tashti, probleme ideologjike nuk kemi, por kemi mosrespekt ndaj kulturës”, thonë Mejreme Berisha e Muharrem Sylejmani, aktorë që mbi katër dekada qëndrojnë në skenë.

 

Read More...

Futboll

Hasan Bajrami kalon te Drita

Hasan Bajrami, lojtar i deridjeshëm i KF Tërnoci ka kaluar në radhët e klubit gjilanas Drita nga Gjilani. Ky lojtar, që luan në rolin e mesfushorit ofanziv është vetëm njëri prej përforcimeve të shumta që ka bërë klubi gjilanas, i cili sivjet pritet të ketë një pamje krejt të re.

Read More...

OPINION

KRIMET E USHTRISË SERBE NDAJ SHQIPTARËVE TË PRESHEVËS DHE TË KUMANOVËS MË 1913

Shkruan: Mr. sc. Fitim RIFATI, Instituti i Historisë – Prishtinë

Read More...

Viti

Gjilani kryeqendër e mikroregjionit

Në kuadër të bashkëpunimit të mikroregjionit Evropian të Komunave të lindjes së Kosovës dhe komunave fqinje nga Kosova Lindore dhe komunave tjera të kësaj pjese, sot kryetari i Komunës së Gjilanit Lutfi Haziri, ka pritur në një takim pune kryetarin e Preshevës Shqipërim Arifi dhe kryetarin e Bujqnocit Shaip Kamberi, me të cilët kanë koordinuar aktivitetet për të ardhmen dhe funksionalizimin e partneriteteve.

Read More...

Futboll

Një maqedonas në Dritë

Klubi i Futbollit Drita nga Gjilani ka angazhuar edhe një lojtar të ri, kësaj radhe nga jashtë. Martin Blazhevski është përforcimi më i ri për mesfushën e Dritës. Ky lojtar 24- vjecar ka një përvojë të madhe, ngase më herët ka luajtur për ekipet maqedonase Rabotniqki, Matalurg, Vardar dhe Teteks dhe ka qenë pjesë e U-17, U-19, U-21 e Maqedonisë.

Read More...

Gjilan

Përurohen sheshi e pllaka në Shillovë

Solemnisht është përuruar sheshi në qendër të fshatit Shillovë e Muhaxherëve, si dhe është bërë sbulimi i pllakës përkujtimore në kujtim të shpërnguljes së madhe të shqiptarëve nga Sanxhaku i Nishit, respektivisht nga fshati Pllanë dhe Mehanë, në vitin 1878 gjatë sundimit të Perandorisë Osmane.

Read More...

Futboll

Drita po përgatitet në Ohër

Futbollistët e Dritës nga Gjilani po i zhvillojnë përgatitjet në Ohër të Maqedonisë. Ekipi bardh e kaltër nga Gjilani, që mbijetesën e siguroi vetëm pas ndeshjes së barazhit në ballfaqim me Flamurtarin, sivjet është riorganizuar dhe ka synim që të luaj rol me rëndësi në kampionat. Futbollistët po punojnë nën urdhërat e kryetrajnerit Sedat Pajaziti dhe ndihmësit të tij Afrim Shahini.

Në një njoftim nga faqja zyrtare e klubit thuhet se ekspedita e Dritës po qëndron në Hotelin „Belvedere“, kurse shumë shpejt pritet që ekipi të zhvillojë edhe ndeshje miqësore, me qëllim që sa më i përgatitur ta pres kampionatin.

 

Read More...

Gjilan, OPINION

Demarkacioni me Malin e Zi

Defektet, Dilemat, Faktet, Perfundimet.

Shkruan: Ismajl Kurteshi

Read More...

KULTURA, Muzikë

Shaqa i dorëzon tirqit në muze

Valltari i njohur i anës së Karadakut, Shaqir Rrustemi ia ka dhuruar muzeut të Gjilanit tirqit e tij, me të cilët është prezantuar për 44 vjet me radhë nëpër festivale kombëtare e ndërkombëtare.

Read More...