Futboll

Ja ekipet e Superligës së Kosovës – Kampionati 2017-2018

Pas ndeshjeve të barazhit, që janë luajtur dje dhe sot, përfundimisht  dihen ekipet që do të jenë pjesë e Kampionatin për vitin 2017-2018. Superliga do të numërojë 12 ekipe, kurse vendi i parë siguron kualifikimet për Champion League, fituesi i Kupës fiton të drejtën për të marrë pjesë në kualifikimet për Europa League, derisa dy ekipet e fundit drejtpërdrejtë largohen nga liga, derisa ekipet në pozitën nëntë dhe dhjetë do të luajnë ndeshjet e barazhit. Ekipi që për herë të parë luan në Superligë është Vllaznia e Pozharanit, që preu biletën pasi mundi Ferizajn në ndeshjen e barazhit. Në vazhdim po i paraqesim ekipet sipas alfabetit:

 • Besa
 • Drenica
 • Drita
 • Feronikli
 • Flamurtari
 • Gjilani
 • Liria
 • Llapi
 • Prishtina
 • Trepça ‘89
 • Vllaznia
 • Vllaznimi

You Might Also Like