Arti pamor

Skulptori që inspirimin e gjen në ambientin ku jeton

Në letër, dru, gur e metal, Avni Behluli ka trajtuar tema si; “Mbretërit dardanë”, “Nëna mbron fëmijët”, “Trungu familjar”,  por edhe personazhe të tjera.

Read More...

ARSIMI, LAJME

Gjilani me kampus të shkollave të mesme

I pari i gjilanasve është ndarë tejet i kënaqur që tashmë po përfundon faza e parë e investimeve, duke thënë se ambienti ka ndryshuar qind për qind.

Read More...

Sportet me dorë

Lajm i mirë për KV Drita

Një lajm i mirë për KV Drita vjen nga Bullgaria nga ekipi Marica Pllovdiv, ekip me të cilin gjilanaset do të përballen që në xhiron e parë në Ligën e Kampioneve.

Read More...

Gjilan

Pajisja me leje ndërtimi më e mirë se rrënimi

Komuna e  Gjilanit nuk e ka qëllim parësor rrënimin e objekteve, por pajisjen me leje të të gjithë atyre që mëtojnë të ndërtojnë.

Read More...

Futboll

Shukri Sylejmani dhe Selami Osmani nderohen me mirënjohje

Shukri Sylejmani dhe Selami Osmani, në Gjilan njihen si dy donatorë të mëdhenj të veprimtarive të ndryshme, por në veçanti në opinionin kosovar ata njihen si dy donatorët më të mëdhenj, njëri i KF Gjilani dhe tjetri i KF Drita.

Read More...

Futboll

Ëndrra e livadheve të Malishevës bëhet realitet në Helsiniki

Futbollistët kosovarë që dikur luanin nëpër livadhe nuk u mposhtën e pasardhsit e tyre pikërisht këtë fillimjavë do të zhvillojnë ndeshjen e parë kualifikuese për Kampionatin Botëror, e cila po cilësohet ndeshje historike.

Read More...

ARSIMI, LAJME

Shkollat të gatshme për t’i pritur nxënësit

Arsimi vazhdon të mbetet prioriteti i parë i qeverisjes, në mënyrë që nxënësve t’u krijohen mundësi më të mira për edukim sa më cilësor, ka thënë Lutfi Haziri, kryetar i Gjilanit.

Read More...

OPINION

KF Bashkimi klub futbolli që frymonte shqip

Shkruan Jakup Berisha, ish-futbollist

Read More...

SPORTI

Hasan Bunjaku nderohet për gazetari sportive

Në kujtesë të lexuesëve kanë mbetur sidomos shkrimet nga sporti në gazetën e përditshme “Rilindja”.

Read More...

OPINION

Ismajl Kurteshi u shkruan letër deputetëve

Letër e hapur Deputetëve të Kuvendit të Kosovës

Read More...