Futboll

Drita synim e ka fitoren në ballafaqimin me Gjilanin

Derbi ndërmjet Gjilanit dhe Dritës është takimi kryesor i xhiros së 15-të të Superligës së Kosovës në futboll dhe do të lërë nën hije të gjitha duelet e tjera që do të zhvillohen gjatë tri ditëve. Kjo ndeshje zhvillohet të dielën prej orës 13:30 në stadiumin e qytetit në Gjilan.

Në fakt, si për Gjilanin, ashtu edhe Dritën, kjo mbetet përballja kryesore e sezonit. Në duelin e parë të këtij sezoni, të luajtur muajin e shkuar, nuk pati gola, por këtë herë situata pritet të jetë tjetër, kanë paralajmëruar te të dyja skuadrat.

Drita në derbin kundër Gjilanit futet pas barazimit në shtëpi me Feronikelin (1:1). Skuadra e Ardian Nuhiut këtë edicion ka vetëm një humbje, të cilën ia shkaktoi Ballkani në xhiron e shtatë. Në shtatë ndeshjet e fundit, Drita ka regjistruar pesë fitore dhe dy barazime.

Sulmuesi i Dritës, Kastriot Rexha, ka thënë se Drita synon fitoren jo vetëm për ta vazhduar formën e mirë, por edhe për t’i gëzuar tifozët “Intelektualët”, që për shkak të situatës së krijuar me koronavirusin nuk do të mund të jenë të pranishëm në tribunat e stadiumit të qytetit.

Mungesa e tifozëve ka zbehur goxha shumë derbin gjilanas. Zakonisht, paraqitja e tyre në tribuna lë në hije paraqitjen në fushë. Pa shikues, derbi as për së afërmi nuk e ka peshën e zakonshme.

“Si çdo ndeshje tjetër, edhe kjo me Gjilanin e ka rëndësinë e veçantë. Mirëpo, luajmë me rivalin e qytetit, që e bën ndeshjen edhe më interesante. Do të luajmë për tri pikët. Është një rast i mirë për ta mbajtur hapin me kreun e tabelës dhe gjithashtu kjo fitore do ta rriste edhe më shumë vetëbesimin brenda ekipit tonë. Atmosfera është shumë e mirë dhe mbi të gjitha jemi të përgatitur për këtë duel. Do të japim më të mirën nga vetja, në mënyrë që t’i gëzojmë tifozët tanë me fitore në derbi”, ka thënë Rexha.

You Might Also Like