Futboll

Gjilani s’ia del për të marrë kreun

Gjilanin vazhdon ta përcjell mosuksesi në ballfaqim me Prishtinën, të cilën nuk ia ka dal që ta mposht asnjëherë në ndeshje kampionale.

Një gjë të tillë nuk e bëri as këtë të premte në Stadiumin e Qytetit në Prishtinë, ku u përball me ekipin kryeqytetas që në këtë ndeshje ishte vendas.

Ekipi bardh e kuq nga Gjilani është ndëshkuar mjaft herët, ngase ka pësuar që në minutën e dytë të ndeshjes. I rikthyeri te Prishtina,  Armend Dallku ka harkuar nga e majta, kurse Liridon Kukaj ka shfrytëzuar vendosjen jo të mirë të mbrojtjes vendase dhe nga afërisa ka shënuar për tokë për rezultatin 1:0. Ndeshja në pjesëlojën e parë ka qenë e barazpeshuar, por deri në përmbyllje të saj shënime të tjera nuk pati, përkundër se të dy ekipet janë munduar të rrezikojnë.

Pjesëloja e dytë nisi me një mbizotërim të Gjilanit, por pa ndonjë konkretizim përkundër disa gjysmërasteve që i pati ekipi mysafir. Sulmet e Gjilanit ishin të zbehta dhe rëndom përfundonin para mbrojtjes së Prishtinës dhe pa ndonjë gjuajtje në portë, derisa ekipi vendas i kënaqur me rezultatin e ndeshjes, si rëndom në këso lloj ndeshjesh nisi me zhagitjen e lojës.

Në minutën e fundit të ndeshjes, pas një harkimi nga këndi, Betim Haxhimusa gjuajti me kokë, por topi që u përplas në transversale ra mu para vijës së portës dhe ky rasti që ishte edhe më i miri i gjilnasëve shkoi huq.

You Might Also Like