Gjilan

Haradinaj: Rexha e Nuhiu ishin vazhdimësi e përpjekjeve të shqiptarëve për çlirimin e atdheut

Sot shënohet 40 vjetori i rënies heroike të Heronjëve të Kombit, Rexhep Malës e Nuhi Berishës shkruan Radio Star.

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ishte i pranishëm në homazhet tek Varrezat e Dëshmorëve dhe në vizitë tek dy familjet e Rexhep Malës dhe Nuhi Berishës

Haradinaj tha se Rexhep Mala e Nuhi Berisha, ishin përveç motiv për vazhdimësi dhe organizime të tjera e të shumta, ishin edhe paralajmëruesit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës e cila e solli lirinë.

Shkrimi i plotë:

Bashkë me kolegë bëmë homazhe tek varrezat e dëshmorëve në Gjilan, në kujtim e nderim të Heronjëve të Kombit, Rexhep Mala e Nuhi Berisha, si dhe vizituam familjet e tyre në 40-vjetorin e rënies heroike.

Kodra e Trimave në Prishtinë mban këtë emër në saje të trimërisë, të guximit e të gatishmërisë për sakrificë të Rexhës e Nuhiut. Ata ishin vazhdimësi e përpjekjeve të shqiptarëve për çlirimin e atdheut.

Këto dy figura të ndritura, ishin përveç motiv për vazhdimësi dhe organizime të tjera e të shumta, ishin edhe paralajmëruesit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës e cila e solli lirinë. Emrat e tyre si dhe jeta e vepra e tyre, është pasuri për historinë tonë të lavdishme!

Gjithashtu vizituam kazermën e Ushtrisë së Kosovës në Gjilan, ku u njoftuam me punën dhe të arriturat e ushtrisë sonë.

Të impresionuar, me energjinë e vitalitetin që posedon ushtria jonë! Të motivuar nga trimëria dhe guximi i heronjve si; Nuhiu e Rexhepi dhe e kaluara e lavdishme e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

You Might Also Like