Sportet me dorë

Këto janë të arriturat e KV Drita më 2021

Viti 2021 vite i ndryshimeve te medha per KV DRITA
Qka nuk ndryshoj dhe nuk do te ndryshoj asnjehere jane vetem qellimet dhe sukseset.
💪💪💪Gjithmon te 1-ret 💪💪💪
Sukseset e Drites sone gjate vitit 2021:
🥇 Kampion i Kosoves 2020/2021 🥇
🏆Fitues i SuperKupes Kosoves 2021🏆
🏅Kampion Vjeshtor 2021/2022🏅
🇪🇺Pjesemarres ne garat Evropiane pikerishte ato Ballkanike ne “BVA WOMEN CUP” 🇪🇺
KV DRITA gjate vitit 2021 kishte shume ndryshime si ne fondin e lojtareve si ne kryesine e klubit, ku humbi stabilitetin financiar nga largimi prej pozicionit te presidentit z.Jakup SHABANI i cili ishte njeriu nder ne meritoret viteve te fundit per sukseset dhe ngritjen e Drites ne maja te Kosoves dhe paraqitja e dinjitoze ne Evrope.
🙏Faleminderit President Kupi Shabani🙏
Presidenti Kupi u largua nga pozicioni presidentit por asnjehere nuk u largua nga Drita duke qene gjithmon i gatshem kur ekipi ka nevoje.
Ky vite ishte nje vite i jashtezakonshem per ne dhe te gjithe boten e gjithashtu edhe per sportin e Volejbollit neper bote, sepse ne vazhduam perballjen me Virusin COVID 19… i cili ndaloj dhe ndalon zhvillimin normal te jetes dhe sportit.
KV DRITA kete vite kishte shume ndryshime ne perberje duke pasur jashtezakonishte shume largime!!!
Ndryshime qe ishin tek Drita jane:
Nga viti i kaluar titullaret qe ishin dhe mbeten te ekipi Drita per te fituar prap trofe dhe per mos tu ndalur asnjehere jane:
1. Adelajda PRENGA – Kapitenja e 18 trofeve dhe Pranuesja qe jep gjithmon fryme fitoreje dhe nuk di per humbje. Adelajda Fran Prenga
2. Lorina MEHMETI Lojtarja kampione e Akademise Drita e cila ka fituar per te 5-ten here Titullin Kampion dhe gjinden gjithmon aty ku ekipi ka nevoje. Lorina Mehmeti
3. Vlora BERISHA – Ikona e Drites ne vitet 2000-2012 e cila u rikthye per te ndihmuar ekipin atehere kur me se shumti kishte nevoje… Vlora erdhi dhe do jete prap te Drita per trofet e ardhshem. Vlora Berisha
Me ekipin gjithashtu kete vite ishin dhe mbeten lojtaret nga Akademia Drita: pasusja qe premton Altuna IBRAHIMI, Libero Agnesa HAJDARI, si dhe supertalentja Megi BISLIMI e cila ka eshte akoma 13 vjeqare. Altuna Ibrahimi Agnesa Hajdari
Ardhjet:
1. Loresa AVDYLI – Lojtarja Korrektore nga Ferizaj dhe njeherit lojtarja nder me perspektive ne Kosove, Loresa eshte nga shkolla e KVF Ferizaj dhe te DRITA erdhi ne shtator 2021. Loresa Avdyli
2. Leonita HOXHA – Bllokuesja e Kombetares se Kosoves si dhe lojtarja nder me te mirat per poziten e vet e cila gjithashtu bashkohet ne shtator me Driten qe gjindet per huazim 1 vjeqar qe erdhi nga KV Prishtina F. Leonita Hoxha
3. Xhudjena KRUTI – Libero-ja qe e karakterizon shpejtesia dhe deshira per pune dhe ngritje. Xhuda erdhi ne shtator dhe eshte lojtare nga Shqiperia qe njihet si Kosovare ne. Xhuda Kruti
4. Ipek VURAL – Pasuesja Turke me pervoje te madhe e cila luajti ne shtete te ndryshme. Ipek u aktivizua ne ekip ne shtator 2021 dhe nga ajo kohe ishte lojtarja e vetem e huaj.
Nuk mungojne as ardhjet nga Akademia DRITA te cilat jane: Rrezelinda THAQI, Ela ALIU dhe Olisë TAHIRI.
Largimet:
1. Fjolla HYSENI – Libero e Kombetares e cila me Driten fitoj 17 trofe – Ne qershor u largua drejt shkollimit per studime ne Ankara te Turqise e cila shpresojme qe se shpejti ti kthehet lojes aktive ne Kombtaren e Kosoves. Fjolla Hyseni
2. Blinera JAHA – Pasuesja titullare per shume vite te ekipi yne dhe lojtarja e rritur nga Akademise DRITA vazhdon karrieren ne KV FerVolley nga Ferizaji, Blinera u largua ne qershor 2021. Blinera Jaha
3. Fjolla SHABANI – Qendra e cila ishte me e mira ne Kosove dhe me deshiren me te madhe u prit ri kthim i i saj ajo shpejt u detyrua te largohet dhe ne qershor per arsye personale ndaloj volejbollin por shpresojme qe Fjolla prap do te na kthehet se shpejti. Fjolla Shabani
4. Elvira BAJRAKTARI – Qendra shtatelarte u largua ne qershor nga Drita per te vazhduar karrieren aty ku e ka filluar dhe aty prej nga erdhi ne KV Skenderaj. Elvira Bajraktari
5. Valmira RAMADANI – Qendra e cila me ardhjen ne KV Drita shume shpejt u be edhe lojtare ne pozicionin e qendres shtylle ne Kombtaren e Kosoves. Valmira erdhi nga KV Kastrioti dhe ne qershor vazhdoje te mbroje ngjyrat e KV Fer Volley nga Ferizaj ku akoma gjindet. Valmira Ramadani
6. Dhuratë SYLEJMANI – Korrektorja qe shkoje drejt Evropes ne ekipin e Superliges Hungareze “DVTK Röplabda” per te vazhduar rrugen e saj ne Evrope. Dhurata pas nje viti ne Driten tone u be lojtarja pikë shenu edhe me e madhe ne Kombtaren e Kosoves dhe gjithashtu vetem pas nje viti tek ekipi jone e marshuan ofertat nga Evropa ku edhe po vazhdon me shume suksese. Dhurat shkoje ne qershor 2021 drejt Hungarian. Dhuratë H. Sylejmani
7. Ergysa BLLOKU – Pranuesja me teknike te shkelqyer dhe kercyshmeri fantastike e cila u bashkangjite ne janar 2021 te cilen e percolli gati i keq dhe kur Drita ishte ne rritmin e Fitoreve te paserta ne rezultat 3 ne 0 nga qdo kundershtar vjen edhe lendime i Ergyses e cila detyrohet ta nderprej lojen e Volejbollit dhe ti futet operacionit shume te veshtire te gjurit. Blloku Ergysa
8. Ivelina AVRAMOVA – Pasuesja Bullgare e cila tani vazhdon karrieren ne France. Ivelina Avramova
9. Valbona SHABANI – Nje lojtare nga Akademia Drita e cila ndaloj lojen e Volejbollit dhe vazhdon studimet.
10. Rukije MUJA – Lojtarja nder me te mirat dhe me perspektivet ne Kosove e cila u largua qysh ne fillim te vitit 2021 me shpresa qe te ndihmoje ekipin ne gara perfundimtare ne Play-Off por kete gje ja pa mundesoj pandemia Covid19 dhe Rukija u largua ne qershor drejt ekipit Gjerman Boon ku vazhdon te luaj ne pa mundesi per ta ndihmuar Driten tone ne vitin 2021. Rukije Muja
11. Arjola PRENGA – Siq e njohin te gjithe Ola u regjistru tel Drita jone ne janar 2021 per te na ndihmuar por ishte e pa mundur pasi Covid19 nuk e lejoj qe ajo te vjen nga shteti Norvegjeze qe te na bashkohet dhe te na udheheqe drejt Kampionit.
Drita do te vazhdoje me ardhjet e reja ku duhet cekur se nga tani kemi ardhjen e pare e cila eshte lojtarja nga Akademia DRITA:
Vesa SHABANI – Bllokuesja e shkelqyer te cimes do ti besohet barra e sulmit nga mesi i rrjetes. Vesa Shabani
Dritaset tona te senioret gjate vitit 2021 ne Kosove i zhvilluan gjithsejt:
31 ndeshje zyrtare ku arriten ti fitojne
27 ndeshje dhe te humbe vetem
4 ndeshje zyrtare.
Ne ndeshjet zyrtare te Drites sone u zhvilluan 102 sete dhe KV Drita fitoj 85 nga 102 setet e luajtura dhe humbi 17 sosh.
Ndeshjet dhe setet ishin:
Sezoni Pranveror 2020/2021
(Shkurt-Prill 2021)
Ndeshjet per Kualifikim (per pikë)
10 ndeshje – 9 fitore, 1 humbje
33 sete – 28 te fituar, 5 te humbur
PLAY-OFF-i 2020/2021
5 ndeshje – 5 fitore, 0 humbje
15 sete – 15 te fituar, 0 te humbur
Arrine te shpallet:
KAMPION I KOSOVES 2020/2021
Kupa e Kosoves 2021 (Prill 2021)
4 ndeshje – 3 fitore, 1 humbje
14 sete – 11 fituar, 3 te humbur
SuperKupa e Kosoves 2021 (Tetor 2021)
1 ndeshje – 1 fitore, 0 humbje
3 sete – 3 fituar, 0 te humbur
Fiton:
SuperKupen e Kosoves 2021
Sezoni Vjeshtor 2021/2022
(Shtator-Nentor 2021)
9 ndeshje – 8 fitore, 1 humbje
28 sete – 24 fituar, 4 te humbur
Vendi 1-re ne Tabele vjeshtore 2020/2021 me 24 pike te tubuara duke u shpallur:
KAMPION VJESHTOR 2021/2022
KV DRITA vitin 2021 luajti edhe ne garat nderkombetare pikerishte ne ato Ballkanike “BVA Women CUP” ku u mbajte ne Kusadasi te Turqise. Drita jone u per alla me ekipet e njohura Evropiane Aydin Buyuksehir Belediye Spor” nga Turqia dhe ekipin CSO Voluntari nga Rumania dhe pas nje paraqitja dinjitoze te Drites tone humbim te dy ndeshjet me rezultat 3 me 0.
DRITA jone per vitin 2021 mbajti 285 seanca stervitore duke u stervitur per 540 ore per vitin 2021 ku gjate gjithe vitin kishte 18 mungesa nga lojtaret.
Faleminderit perkrahes te KV DRITA,
Faleminderit INTELEKTUALE,
Faleminderit Qytetare te Gjilanit!
Ne jemi Drita, Ne jemi Kampion!!!
Gëzuar 🥂🥂🥂🥂🥂
CHAMPION5

You Might Also Like