Trashëgimi

Gjilani qytet pa kinema

Objekti i kinemasë është mbuluar me reklama të kompanive ndërtimore, kurse në bazë të punëve që po bëhen, ai po shndërrohet në objekt afarist – banesor.

Ndërtesa e Kinemasë së Qytetit është mbuluar me reklama të kompanive ndërtimore, kurse prapa këtyre mbulojave po rrënohet objekti i kinemasë. A po shndërrohet kinemaja në objekt afaristo-banesor pyesin qytetarët, të cilët ka më shumë se një dekadë nuk kanë hyrë në këtë objekt ku do të duhej të shfaqeshin filma.

Si shumë objekte të tjera në komunën e Gjilanit, edhe ndërtesa e Kinemasë së Qytetit e ndërtuar në vitet tetëdhjeta mu skaj ndërtesës së Teatrit të Qytetit, është privatizuar nga Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP), por që prej se u privatizua, asnjëherë në të nuk u dha ndonjë film.

Në vitet tetëdhjeta të shekullit të kaluar,  në këtë objekt ishte e vështirë të gjendej një biletë nga interesimi i madh që mbretëronte për të parë filma, në të nëntëdhjetat shqiptarët u dëbuan prej aty e pas lufte për një kohë objekti i funksionalizua, në të u dhanë filma, bile më pas edhe u investua në të kur objekti u dha me koncesion dhe u paralajmërua se kinemasë do t’i kthej nami i dikurshëm, kurse pas privatizimit, objekti i kinemasë u bë strehë e qenve endacakë dhe ishte degraduar gati tërësisht.

Tashti, në këtë objekt kanë nisur punimet, por në bazë të asaj që shihet nga jashtë, objektit po i ndërrohet destinacioni. Projekti që shihet nga jashtë, nuk le të kuptohet se aty po ndërtohet një kinema, por se më shumë i ngjanë një ndërtesa banimi.

Kujtim Shahiqi, zyrtar për kulturë në Gjilan, thotë se është e dhimbshme që një qytet që ka më shumë se 100 mijë banorë, tash e sa dekada nuk ka një kinema. Shahiqi, thotë se pas luftës kinemaja pas luftës ishte në pronësi të komunës, ajo më pas u dha me qira, nisi të funksionalizojë, në të u investua dhe pas 4-5 muajsh veprimtarie ajo sërish u mbyll për t’u shfrytëzuar nga disa grupe folklorike. Në një nga valëe privatizimit kinemaja u shit dhe përkundër përpjekjeve të vazhdueshme kinemaja nuk u arrit të kthehet në funksion.

Shahiqi thekson se tashti duhet të gjendet ndonjë zgjidhje që qyteti mos të mbetet pa kinema nëpërmjet të ndonjë adaptimi në Shtëpinë e Kulturës, ku është e vendosur edhe biblioteka e qytetit, ndërkohë që në muajin tetor të këtij viti në Gjilan pritet që të hapet Biblioteka e Re e Qytetit, me çka do të kishte më shumë hapësirë për adaptimin e ndonjë objekti për kinema. Edhe kryetari i komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka dhënë idenë që ato pjesë të hapësirës së shtëpisë së kulturës që do të mund të lirohen do të mund të shfrytëzoheshin për kinema.

Në kohën kur në objektin e Kinemasë së Qytetit vazhdojnë goditjet e çekanëve, ngjitas më të, në Teatrin e Qytetit këtë fundjavë u dha një film, ai “Son Of Saul” që është filmi, i cili fitoi çmimin Oscar  në kategorinë filmi më i mirë i huaj. Filmi është bërë me regji dhe skenar të hungarezit Laszlo Nemes, ku trajtohet një fraksion i ngjarjeve tmerruese në Auschëitz gjatë vitit 1944. Ky film sikur ktheu shpresat e gjilanasve se një ditë ata do të mund të kenë kinemanë e tyre.

 

 

 

Read More...

Libri

Poeti që nuk e kupton jetën pa poezi e pa liri

Mehmetali Rexhepi është një krijues origjinal, me lartësi të stilit, ka theksuar Nexhat Buzuku, referues.

Read More...

Teatër

Një jetë kushtuar teatrit

 Jashar Shahiqi, doajen i Tetarit të Gjilanit deri më tashti është paraqitur në mbi 100 role, për të arritur kulmin e karrierës me shfaqjen “Darka e Fundit” të Teki Dervishit, me regji të Agim Selimit, e cila ishte shpallur shfaqje e dekadës në mbarë trojet shqiptare e ku aktori gjilanas pati rolin kryesor.

Read More...

Kamenicë

Mustafa ngushëllon familjet e të rinjve kosovarë, viktima të sulmeve në Munih

Kryeministri Mustafa, po ashtu, ka theksuar se Qeveria dhe qytetarët e Republikës së Kosovës qëndrojnë pranë familjarëve të viktima dhe bashkëndjejnë dhimbjen, në këto momente të rënda për të gjithë.

Kryeministri Isa Mustafa, gjatë ditës, i ka dërguar një telegram ngushëllimi edhe Kancelares Gjermane Angela Merkel, duke i shprehur ngushëllimet dhe solidaritetin e qytetarëve dhe të Qeverisë së Kosovës.

Read More...

Futboll

Drita sjell tri përforcime

Skuadra e Dritës, ka zyrtarizuar tre futbollistë. Ish-sulmuesi i Llapit, Alban Mavriqi, Toni Salihu dhe Viktor Kuka, janë tri përforcimet e bëra nga skuadra bardh e katërt.

Read More...

LAJME, OPINION

Koha e Lëvizjes Vetëvendosje ka ardhur

 

Lëvizja Vetëvendosje!, një subjekti që sa vjen e ngritët, sa vjen e rritet, sa vjen e fuqizohet, nuk ka se si të mos vihet në pah një përshkrim i shkurtër i këtij rrugëtimi, nuk ka se si të mos vihen në spikamë të gjitha ato sakrifica, të gjitha ato flijime dhe sidomos s’ka se si të mos përmenden të gjithë ATA që u vunë në krye të këtyre sakrificave e flijimeve në mënyrë që sot të gjithë Ne të jemi në gjendje të korrim frytet e një procesi të jashtëzakonshëm zgjedhor i cili ka reprodukuar organe kaq të larta udhëheqëse në qendrën e Gjilanit të zgjedhur në mënyrë legjitime dhe tërësisht demokratike e transparente. Kështu është shprehur, të enjten mbrëma, Nehat Osmani, nënkryetar i parë i LVV, me rastin e aktit solemn të konstituimit të kryesisë së re.

Read More...

Muzikë

Gjilanasit argëtohen deri pas mesnate me muzikë rock dhe popullore

Në një atmosferë impozante, me një interesim të paparë të qytetarëve të Gjilanit, është mbajtur mbrëmë gala koncerti rock-popullore, aktivitetet ky në kuadër të Muajit të Mërgimtarëve, i cili organizohet nën përkujdesjen e të parit të Gjilanit, Lutfi Haziri.

Read More...

LAJME

Gjilani prin në Rajon për aplikimin e teknologjisë së informimit dhe komunikimit

Komuna e Gjilanit, në bashkëpunim me Archis Inventions Prishtina si pjesë e projektit të Institutit për Zhvillim të Habitatit “Co-Plan” me seli në Tiranë, dhe Institutit për Zhvillim Urban Ndërkombëtar ‘I2UD’ me seli në SHBA, kanë organizuar sot punëtorinë me temën “si të përmirësojmë komunikimin, pjesëmarrjen dhe transparencën nëpërmjet përdorimit të teknologjisë së informimit dhe komunikimit”, ku kanë marrë pjesë përfaqësues nga shoqëria civile e nga organizatat rinore.

Read More...

LAJME

Ronaldo lojatari më i mirë në botë

Cristinao Ronaldo është lojtari më i mirë në botë, ka thënë Alex Ferguson, i cili dikur ishte trajner i portugezit.

Read More...

Muzikë

Koncert për fëmijë të mërgimtarëve

Në kuadër të Muajit të Mërgimtarëve, nën përkujdesjen e kryetarit të Komunës së Gjilanit, është mbajtur sot një koncert për fëmijë, ku shumë fëmijë që jetojnë në Gjilan dhe në mërgatë u argëtuan me disa pika muzikore të interpretuar nga artistët e rinj.

Read More...