Futboll

Gjilani siguroi garat në Europa Conference League

Gjilani ia ka dalë që një javë para përfundimit të kampionatit arriti t’a sigurojë Europa Conference League dhe tash vetëm duhet të mendojë për finalen e Kupës së Kosovës ndaj Prishtinës, ngase ndeshja e fundit me kampionin e shpallur – Ballkanin do të jetë e karakterit formal.

Në ndeshjen e parafundit, të luajtur në “Zahir Pajaziti” në Podujevë, Gjilani ka barazuar me Llapin me rezultat 2:2.

Ndeshja nisi me një kujdes të shtuar nga të dyja anët, kurse ishte minuta e 26-të e takimit, kur skuadra nga Podujeva kaloi në epërsi me anë të Trimor Selimit, që shënoi me kokë nga afërsia duke qëlluar këndin e djathtë të poshtëm të Koliqit. Ai u asistua prej Francisco Riveras.

Gjilani barazoi në minutën 65, kur Mevlan Zeka shënoi nga afërsia e i njëjti lojtar ka shënuar edhe në minutën 80, mirëpo pak para mbylljes së ndeshjes Llapi ka barazuar pas një penaltie të fituar, të cilën në gol e shndërroi Alef Firmino në minutën 88.

Gjilani me këtë barazim ka siguruar Evropën e edhe Llapi me këtë barazim ka siguruar mbijetesën./kryelajmi.com/.

You Might Also Like