Gjilan

Gjilani një rast me covid19

363 TË SHËRUAR DHE 229 RASTE ME COVID-19!
Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.294 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 229 raste pozitive.
Brenda 24 orëve janë raportuar 4 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 1 rast (80 vjeç), Prizren 1 rast (62 vjeç), Malishevë 1 rast (33 vjeç), Skenderaj 1 rast (71 vjeç).
Numri total i rasteve pozitive është 51.731 raste nga 186.031 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.340 raste të vdekjes.
Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 363 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 42.215 raste, kurse numri i rasteve aktive është 8.176.
Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 101 raste, Podujevë 20 raste, Pejë 17 raste, Ferizaj 14 raste, Fushë-Kosovë 9 raste, Gjakovë 9 raste, Istog 9 raste, Mitrovicë 8 raste, Lipjan 7 raste, Obiliq 5 raste, Vushtrri 5 raste, Suharekë 4 raste, Prizren 3 raste, Rahovec 3 raste, Drenas 2 raste, Kamenicë 2 raste, Klinë 2 raste, Skenderaj 2 raste, Viti 2 raste dhe me nga një rast komunat Gjilan, Junik, Malishevë, Novobërdë dhe Shtime.
IKShPK apelon te të gjithë qytetarët që të vijnë të testohen në SARS-CoV-2 sipas indikacioneve epidemiologjike, në të gjitha Qendrat rajonale të shëndetësisë publike në Kosovë.
Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!
Mbani higjienën!
Respektoni distancën!
Image may contain: text that says 'COVID- Drenas, jithsej: ipas komunave sipas Lokaliteti Drenas Nr.irasteve gjithsej: sipas 14 Gjakove, gjithsej:9, Fushe Kosove Gjakove Rakovine Shishman Gjilan, jithsej ipaslokaliteteve: Dragolec Gjurakoc Istog,gjithsej:9,sipaslokliteteve: Junik, gjithsej: 1,sipas lokaliteteve: Kamenice, jithsej: sipas lokaliteteve: Kamenice Kline Ranoc Lipjan gjithsej: sipaslokaliteteve: Malisheve, lokaliteteve: lokaliteteve: Novoberde, gjithsej: Malisheve Koprive MitroviceJugore sipas lokaliteteve: Llabjan Kryshec Mazgit Obiliq, gjithsej:5 sipas lokaliteteve: gjithsej: 20, Bajçine Bellopoje Doberdol lapashtice Podujeve Eperme sipas lokaliteteve: Prizren, Kolovice Matiçan Prishtine 3, ipas Rahovec, gjithsej: lokaliteteve: Bellacerk) gjithsej:2 sipas lokaliteteve: Skenderaj Suhareke Suhareke, jithsej :4, sipas lokaliteteve: Viti, jithsej sipas lokaliteteve: Vushtrri, gjithsej: sipas Smrekonice Stanoci Poshtëm'

You Might Also Like