Gjilan

Hyseni: Moni e Arbeni ranë dëshmorë për liri e vetëvendosje

Sot shënohet përvjetori i 16-të i demonstratës së 10 shkurtit 2007.

Kryetari Alban Hyseni, sot ka bërë homazhe te varri i Mon Balajt në Besianë dhe te varri i Arben Xheladinit në Prishtinë.

Shkrimi i plotë:

Në 16 vjetorin e vdekjes, përkujtojmë me homazhe Mon Balaj e Arben Xheladini, aktivistët të cilët ranë dëshmorë për liri e vetëvendosje.

Të shtunën e 10 shkurtit të vitit 2007, me protestë paqësore e masive, derisa dhjetëra mijëra qytetarë kundërshtuan decentralizimin etnik dhe kërkonin vetëvendosjen dhe drejtësinë, humbën jetën Moni dhe Arbeni dhe u plagosën 81 prej tyre.

Arbeni e Moni do të mbeten sinonim i refuzimit të nënshtrimit përballë pushteteve të korruptuara e kriminale. Ata janë e do të mbeten udhërrëfyesit e përkushtimit tonë të pandalshëm për vendin tonë.

Ne po ecnim drejt atë ditë, ne do ecim drejt gjithmonë!

Lavdi Monit e Arbenit!
Lavdi dëshmorëve të rënë për liri e vetëvendosje!

You Might Also Like