OPINION

Nga kriza në sukses, historia e një rindërtimi të madh tek SC Gjilani

Sylejman Ismajli
Kur të gjitha ekipet po përgatiteshin për fillimin e stinorit 2023/24, SC Gjilani ishte në skaj të humnerës. Klubi po përballej me një krizë të paprecedentë që kërcënonte ekzistencën e tij. Skuadra mbeti pa kryesi, pa trajner dhe pa futbollistë, duke u përballur me një largim masiv në kohën më të vështirë që nga themelimi i saj. Ishte një periudhë e errët për SC Gjilanin, ku çdo gjë dukej e paqartë dhe e zymtë. Problemet financiare dhe organizative kishin arritur kulmin, duke vënë në rrezik serioz të ardhmen e klubit.
Në këtë situatë të dëshpëruar, tifozët e zjarrtë, të njohur si “Skifterat,” ishin të vetmit që qëndronin besnikë dhe të angazhuar për të mirën e klubit. Ata nuk u larguan asnjëherë, duke treguar dashurinë e tyre të pashuar për ekipin. Skifterat ishin burimi i vetëm i shpresës dhe mbështetjes për SC Gjilanin në këtë periudhë të vështirë.
Për shkak të gjendjes së rëndë dhe problemeve të thella që po përballonte klubi, SC Gjilani nuk arriti të zhvillonte ndeshjen e javës së parë kundër KF Fushë Kosovës. Kjo ishte një shenjë e qartë e pasigurisë dhe vështirësive me të cilat po përballej ekipi, duke e lënë skuadrën në një pozicion tejet të vështirë.
Në këtë moment të errët, drita në fund të tunelit ishte Fatlum Pireva.
Ai mori përgjegjësinë për riorganizimin e klubit dhe u angazhua me përkushtim të madh për ta shpëtuar SC Gjilanin nga shuarja e mundshme. Pireva, së bashku me Afrim Veliun, Qëndrim Demirin, Valmir Eminin dhe Shaban Bajramin, filluan të rikthenin shpresën tek tifozët “Skifterat.” Duke punuar natë e ditë, ata ndërmorën hapa të rëndësishëm për të mirën e klubit.
Kjo kryesi e re në klub erdhi me premtimin për investime të reja, stabilitet financiar dhe sportiv, si dhe ndërtimin e një ekipi të ri konkurues. Ata ishin të vendosur për ta rikthyer SC Gjilanin në lavdinë e tij të dikurshme dhe për të siguruar që klubi të kishte një të ardhme të qëndrueshme.
Më 18 gusht 2023, SC Gjilani bëri hapin e parë drejt riorganizimit për stinorin e ri, duke rikthyer trajnerin nga Shqipëria, Gentjan Mezani. Ky ishte një hap i madh përpara për klubin, duke sjellë një trajner me përvojë dhe vizion për të ardhmen. Mezani kishte një reputacion të shkëlqyer dhe një histori suksesi në futbollin shqiptar, duke e bërë atë zgjedhjen ideale për të udhëhequr SC Gjilanin në këtë periudhë tranzicioni.
Pas rikthimit të Mezani-t, kryesia e re filloi të punojë për transferimin e disa futbollistëve të rinj. Pavarësisht vështirësive të mëdha, ata arritën të sjellin lojtarë cilësorë që do të ndihmonin në përmirësimin e performancës së skuadrës. Kjo ishte një sfidë e madhe, por përkushtimi dhe vendosmëria e kryesisë së re ia dolën të ndërtojnë një ekip të fortë dhe të gatshëm për sfidat e ardhshme.
Ndeshjen e parë, SC Gjilani e zhvilloi me Juniorët kundër Prishtinës. Trajneri Mezani, në një kohë të shkurtër, arriti të organizojë ekipin dhe të fitojë një pikë të rëndësishme nga kjo ndeshje. Kjo ishte një arritje e madhe për ekipin, duke marrë parasysh situatën e vështirë në të cilën ndodhej.
Fatlum Pireva, përveç se është një afarist i njohur, dëshmoi se është edhe një lider i jashtëzakonshëm në sport. Ai qëndroi pranë skuadrës që nga dita e parë dhe dha gjithçka nga vetja për të mirën e klubit. Pireva ishte figura kryesore që drejtoi përpjekjet për riorganizimin dhe stabilizimin e SC Gjilanit.
Një meritë kolosale për organizimin dhe mbijetesën në Superligën e Kosovës në futboll padyshim i takon trajnerit Gentjan Mezani. Ai arriti të bashkojë ekipin, të krijojë një atmosferë fituese dhe të nxisë besim tek lojtarët dhe tifozët. Gjatë tërë edicionit, Mezani dëshmoi se është një trajner shumë profesional, si në aspektin e organizimit të ndeshjeve ashtu edhe në qasjen me gazetarët, duke treguar një kulturë të lartë sportive.
Këtë e dëshmoi edhe në ndeshjen e fundit të stinorit kundër Dukagjinit, ku me lot në sy tregoi dashurinë e sinqertë për klubin e SC Gjilanit.
SC Gjilani ka një të ardhme të ndritur me këtë kryesi, por një trajner si Mezani do t’i mungojë shumë futbollit të Kosovës. Ai tregoi se me punë të palodhur dhe përkushtim, mund të arrihen rezultate të jashtëzakonshme edhe në kohët më të vështira. Rruga përpara për SC Gjilanin duket më e ndritur dhe më e sigurt, falë përpjekjeve të kryesisë së re dhe përkushtimit të palëkundur të trajnerit Gentjan Mezani.

You Might Also Like