Futboll

Yll Abazi talenti i ardhmërisë tek FC Drita

Në një stinor të mrekullueshëm Yll Abazi, 18 vjeç, ka shkëlqyer si një prej talentëve më të ndritur të FC Drita në kategoritë U19 dhe U21.

Pozita e tij si sulmues anësor është bërë thelb për suksesin e ekipit. Me një qëndrim të vendosur dhe një aftësi të jashtëzakonshme në fushën e lojës, Yll Abazi ka ndihmuar FC Dritën të shënojë suksese të rëndësishme në këtë stinor.

Me gjashtë gola të shënuar dhe shtatë asistime të dhëna, ai ka bërë dallimin në shumë ndeshje. Një nga momentet më të rëndësishme dhe emocionuese për Yllin ishte goli i shënuar kundër SC Gjilanit, një gol që jo vetëm që i siguroi FC Dritës një fitore të rëndësishme, por gjithashtu tregoi aftësinë e tij për të krijuar diferencë në momente të rëndësishme të ndeshjeve.

Por futbolli nuk është vetëm aspekti i Yllit në jetën e tij. Përveç talentit në fushën e lojës, ai është një nxënës i shkëlqyer, i vendosur për të arritur sukses në fusha të tjera siç është arsimi. Abazi është shprehur se dëshiron të ndjekë një karrierë në Arkitekturë, duke treguar një qëndrim të përkushtuar ndaj dijes dhe zhvillimit personal. Ambicia dhe dëshira e Yllit për të përfaqësuar Kosovën në nivelin e Kombëtares U19 është një objektiv që ai përpiqet të arrijë me punë dhe përkushtim të vazhdueshëm.

Ai shpreson që trajneri i Kombëtares, Adil Maliqi, të shohë potencialin dhe kontributin e tij në ekip, duke e bërë kështu një pjesë të rëndësishme të futbollit të rinj në Kosovë.

“Jam i kënaqur me paraqitjet e mija në këtë stinor. Synimet e mija për të ardhmen janë që së shpejti të inkuadrohem në skuadrën e parë dhe të jem pjesë e Kombëtarës së Kosovës U19”, thekson talenti Abazi.

Për FC Dritën, Yll Abazi është një nga figurat kyçe për të ardhmen. Me talentin, përkushtimin dhe dëshirën për të përfaqësuar vendin në skenën ndërkombëtare, ai shpreson që të jetë një pikë referimi për të rinjtë që ndjekin ëndrrat e tyre në futboll dhe jashtë tij. Me një histori të tillë të suksesit dhe përkushtimit, Yll Abazi është ardhmëria e ndritur e klubit të FC Dritës dhe një emër që do të ndriçojë në skenën e futbollit të Kosovës dhe më gjerë.

You Might Also Like