Futboll

Historia e Haki Azemit – kapitenit dhe golashënuesit historik të KF Drita dhe KF Gjilanit

 
Haki Azemi e filloi karrierën e tij futbollistike në kategoritë e reja të Cervena Zvezda të Gjilanit, ku që në fillim tregoi talent dhe përkushtim të veçantë. Si një talent premtues, ai u inkuadrua në ekipin e parë të Cervena Zvezda në vitin 1981, kur ishte vetëm 17 vjeç. Pozita e tij në fushë ishte sulmues i djathtë, ku shfaqi aftësi të jashtëzakonshme në sulm, duke kontribuar me gola dhe asistime.
Në sezonin 1983/84, Haki Azemi kaloi në FC Drita, një klub që do të bëhej shtëpia e tij për më shumë se një dekadë. Gjatë këtyre viteve, ai u bë një figurë kyçe për skuadrën, duke e udhëhequr atë si kapiten për shumë vite. Si golashënuesi më i mirë i ekipit, Azemi shpeshherë ishte vendimtar në ndeshjet më të rëndësishme. Në sezonin 1991/92, performanca e tij e shkëlqyer u vlerësua kur u rendit ndër 10 futbollistët më të mirë të Kosovës, një arritje që konfirmoi talentin dhe përkushtimin e tij në fushë.
Pas pavarësimit të sportit kosovar në vitin 1990, kur forcat serbe larguan me dhunë sportistët nga objektet e tyre, FC Drita u detyrua të zhvillonte ndeshjet në livadhet e Malishevës. Haki Azemi, si kapiteni i parë i FC Drita pas pavarësimit të sportit, luajti një rol kyç në këtë periudhë të vështirë. Ai shënoi golin e parë pas pavarësimit të futbollit kosovar në një ndeshje historike ndaj Beslidhjes në Llukarë, duke hyrë kështu në histori si një prej protagonistëve të rinisjes së sportit në Kosovë.
Në vitin 1995, kur u formua klubi KF Gjilani ’95, Haki Azemi mori përsipër rolin e kapitenit të parë të skuadrës së re. Ai shënoi golin e parë për KF Gjilani në një fitore të madhe 4:0 ndaj Lepencit, duke treguar që edhe në një moshë më të madhe, ai mbetej një sulmues i frikshëm dhe i aftë për të shënuar gola. Në po atë vit, Azemi u bë golashënuesi më i mirë i futbollit të Kosovës me 28 gola dhe u rendit përsëri ndër 10 futbollistët më të mirë të vendit, një tjetër dëshmi e vazhdimësisë dhe klasit të tij si lojtar.
Gjatë karrierës së tij me të dy skuadrat gjilanase, Haki Azemi shpeshherë shërbeu edhe si ndihmës trajner, duke ndihmuar në zhvillimin e talenteve të reja dhe duke sjellë përvojën e tij të vlefshme në ekip. Ai ishte i njohur për përkushtimin e tij ndaj lojës dhe për rolin e tij si një lider në dhe jashtë fushës.
Gjatë karrierës së tij, Haki Azemi kishte shumë oferta nga skuadra të ndryshme nga Kosova dhe rajoni, por ai gjithmonë i mbeti besnik familjes dhe futbollit të qytetit të Gjilanit. Kjo tregon përkushtimin e tij jo vetëm ndaj lojës, por edhe ndaj komunitetit të tij.
Haki Azemi, me nostaligji kujton kohërat e vjetra.
“Për mua është ndër që karrierën e kam filluar me shumë shok të cilët më vonë kanë bërë emër në futbollin gjilanas e kosovar. Ato ishin kohëra të vështira, por njëkohësisht ishin edhe të lumtura. Për ne ngjyrat e klubit ishin më të mëdha sesa mjetet financiare.”
Ish-sulmuesi, Azemi, ndihet shumë krenarë që gjatë gjithë karrierës së tij, mbrojti ngjyrat e skuadrave nga Gjilani.
“Jam i nderuar që i kam mbrojtur ngjyrat e dy klubeve të qytetit të Gjilanit, për të cilat kam derdhur djersë dhe për këtë do të jem gjithë jetën krenar. Nga zemra i përshëndes bashkëlojtarët e trajnerët e mi, të cilët kemi kaluar një karrierë të tërë futbollistike.”
Haki Azemi është gjithashtu vëlla i dëshmorit Naser Azemi, duke i shtuar një dimension të veçantë trashëgimisë së tij në qytetin e Gjilanit.
Kontributi i Haki Azemit në futbollin kosovar, veçanërisht në Gjilan, është i pashoq dhe i paharruar. Ai mbetet një figurë inspiruese dhe një legjendë e vërtetë për sportin e futbollit në Kosovë, duke lënë pas një trashëgimi të pasur që do të kujtohet për shumë vite me radhë. Pavarësisht sfidave dhe vështirësive që ai dhe bashkëlojtarët e tij u përballën gjatë viteve të vështira të pavarësimit të sportit kosovar, Haki Azemi vazhdoi të jetë një simbol i përkushtimit, pasionit dhe suksesit në futboll.
Me përkushtimin dhe pasionin e tij, Haki Azemi ka frymëzuar gjenerata të tëra të futbollistëve të rinj dhe ka kontribuar në zhvillimin e sportit në Kosovë. Trashëgimia e tij vazhdon të jetojë përmes kujtimeve të tifozëve, bashkëlojtarëve dhe të gjithë atyre që e njohën dhe e vlerësuan përkushtimin e tij ndaj futbollit.

You Might Also Like